Kanisteri i burad bez poklopaca, kante sa izmešanim emulzijama, korišćenim uljem skladišteni među njivama, porodičnim kućama u naselju Misa i tunelima stare ciglane u selu Bavanište.
Jedna od tri lokacije u Pančevu i selu Bavanište, u susednoj opštini Kovin, na kojima je otkriveno više od 100 tona nepropisno smeštenog i potencijalno opasnog otpada nalazi se u ređe naseljenom delu novoseljanskog puta ka Vršcu, zavučena među oranice.
U prostoru naizgled napuštenog salaša, na placu uz samu međunarodnu prugu ka Rumuniji, razbacano, ali i naslagano, pa plastičnim ceradama zamaskirano na desetine većih i manjih kanistera i industrijskih metalnih buradi, zatvorenih i bez poklopaca, kofe i kante sa izmešanim emulzijama, korišćenim uljem i mazut popunilo je čitav plac, uz nekoliko teretnih vozila, utovarivača i prikolica, a metalnim buradima ispunjen je čak i stari ambar, koji dominira prostorom.
Unaokolo su naslagani džakovi i napravljeno brdašce od piljevine, dok je na nekim mestima i razbacana da skupi masne tragove, te sada takođe predstavlja opasan otpad.
U neobezbeđenom prostoru od nekoliko ari nalazi se i velika prikolica sa aparaturom, koja bi mogla da posluži kao mešaona za tečni opasni otpad u nekakvo gorivo ili energent. Prvi komšija preko puta je nova benzinska pumpa, a uz ovu ovu opasnu i veliku „deponiju” je i nekoliko kuća sa ekonomskim dvorištima. Na desetine posuda i kanti sa bojom i zauljenim talogom proteglo se i na okućnicu prvog komšije na broju 94.
– Primetio sam da je dovlačenje tih stvari počelo pre godinu dana. Ne znam šta je tu ostavljeno, ali meni do sada nije smetalo. Gledam svoja posla. Mi ovde imamo bašticu i mali voćnjak, vodu vučemo iz kopanog bunara, a naša živina zalazi i tamo – kaže za naš list sredovečni čovek, koji na naše pitanje da li je zabrinut sada kada je saznao da se kraj njegove kuće skladište opasnih materija i da je preporučeno da se voda ne koristi do daljeg, dodaje da nije i da nikakvih zdravstvenih problema on u supruga nemaju.
Prve komšije izgleda nisu čule izjavu ministra zaštite životne sredine Gorana Trivana, koji se našao na licu mesta sa ekotoksikolozima beogradskog Zavoda za javno zdravlje, osnovnog javnog tužioca, pokrajinskih, republičkih inspektora ekologije i inspektora Ministarstva unutrašnjih poslova. Ovo otkriće nazvao je skandaloznim uz opravdanu pretpostavku da ono može biti opasno po životnu sredinu i zdravlje ljudi, dodajući da ova lokacija opasnog otpada, kako prvi rezultati istrage pokazuju, pripada preduzeću „Eko 21” registrovanom za obavljanje delatnosti skladištenja i tretmana opasnog otpada, a da vlasnik te firme trenutno nije dostupan državnim organima. Pomenuta firma je, inače, već poznata Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, koji je još u aprilu 2017. godine protiv nje podneo krivičnu prijavu zbog nezakonitog skladištenja opasnog otpada.
Pored ovog lokaliteta i u potpuno urbanizovanom pančevačkom naselju Misa, među porodičnim kućama otkriven je i obavljen uviđaj na još jednom odlagalištu potencijalno opasnog otpada. U Kajmakčalanskoj ulici, u zidom ograđenom prostoru nalazi se manja količina ovog otpada u kanisterima uz novoizgrađeni objekat. U Pančevu je tako ukupno otkriveno oko 60 tona, dok je na lokaciji u selu Bavanište, u tunelskim pećima stare ciglane sakriveno oko 40 tona potencijalno opasnog otpada lagerovanog u buradima.
„Ovo je ponovo zločin najgore vrste, prema sopstvenoj državi i nama samima. Problem nezakonitog otpada traje više godina, ali tome mora doći kraj. Preispitaćemo rad svih preduzeća koja imaju dozvole za upravljanje otpadom, jer je očigledno da se neka od njih ne pridržavaju propisa. Ukoliko neko ne poštuje propise, dozvole će biti oduzete”, kazao je ministar Trivan..
Zavod za javno zdravlje iz Beograda uzeo je uzorke sa prvog lokaliteta i u narednim nedeljama će se saznati o kakvom opasnom otpadu se radi, a istraga će pokazati i njegovo poreklo. Za ekološki kriminal, po sadašnjem zakonodavstvu, kazne se kreću od šest meseci do pet godina zatvora za ugrožavanje biodiverziteta i zdravlja i života ljudi.
Bilo je i hapšenja
„Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine je pre godinu dana podneo krivične prijave za krivično delo iz člana 266. Krivičnog zakona RS koji se odnosi na nezakonito tretiranje, odnosno odlaganje opasnog otpada. Od tada do danas operateru „Eko 21” su oduzete dozvole za rad. Reč je o dozvolama za stacionarna postrojenja za preradu opasnog otpada, koja su u nadležnosti APV, dok su mobilna postrojenja u nadležnosti Ministarstva zaštite životne sredine.
U proteklom periodu bilo je i hapšenja po krivičnim prijava prema drugim operaterima i licima za koje je utvrđeno da su na nelegalan način baratali opasnim otpadom, dok vlasnik preduzeća „Eko 21” nije dostupan organima. Ne javlja se na pozive za saslušanja po našim krivičnim prijavama, a imamo saznanja da se nalazi u inostranstvu. U međuvremenu, ovu akciju smo pokrenuli nakon međuresornih informacija i obaveštenja i dojava od strane policije”, ogovara Vladimir Galić na pitanja „Politike”, kakve sankcije je trpela firma „Eko 21”, od kada je pokrajinski Sekretarijat na čijem je čelu podneo krivične prijave.
Brnabićeva: Konačno rešavamo problem opasnog otpada
Pojavljivanje lokacija sa opasnim otpadom govori samo u prilog činjenici da je taj problem konačno počeo da se rešava, izjavila je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. Naravno, samim tim, to ćemo krenuti i krenuli smo da rešavamo”, rekla je Brnabićeva novinarima.
Prvo, kako kaže, na red mora da dođe rešavanje problema istorijskog otpada i tu će, kako ističe, Vlada Srbije morati da odvoji budžet, da to reši, takođe, napominje da će kontrole biti „mnogo jače”, da se to u budućnosti ne bi dešavalo.
Izvor Politika
6,713 Pregleda, 4 danas